Jste zde

Domů

Maroko v kostce

Marocký Rabat

Maroko s hlavním městem Rabat se nachází v západní části severní Afriky. Je to arabská země s mnoha tvářemi, v neposlední řadě proto, že je díky blízkosti evropské pevniny lákavým cílem pro mnoho turistů z tohoto kontinentu.

Mezi nejvýznamnější cíle bezesporu patří čtyři královská města - Fez, Meknes, Rabat a hlavně Marrákeš, nazývaný „Červená perla“. Stejně atraktivní je legendární Casablanca se starým městem.

Pro milovníky pláží je určitě zajímavý Agadir, nejoblíbenější přímořské letovisko v Maroku. Nabízí asi 10 km dlouhou písečnou pláž, kde si přijdou na své také sportovci při surfování či plachtění v Atlantiku.

Co se vám vybaví při slově Casablanca? Určitě stejnojmenný film, kde hrál hlavní roli Humphrey Bogart. Návštěvníci, kteří po filmu hledají ve městě stopy, ale budou určitě hořce zklamáni. Film byl totiž kompletně natočen v Kalifornii.

Casablanca byla do roku 1900 malým městem a dnes je s téměř tři miliony obyvatel největším městem severní a západní Afriky. Nejpůsobivější je zde určitě moderní velká mešita Hasana II. Se svým 200 m vysokým minaretem a laserovým paprskem, který je v noci viditelný až do vzdálenosti 30 km, láká poutníky a turisty z celého světa.

Během pouhých několika desítek let vyrostlo z ospalého pobřežního města Agadir oblíbené turistické město. Dnes v tomto městě, asi 500 kilometrů jižně od Casablanky, mezi Vysokým Atlasem a Atlantským oceánem, tráví svojí dovolenou každoročně téměř 300 000 zahraničních návštěvníků.

Turisté oceňují zejména dlouhé písečné pláže, přátelské obyvatele a dobře udržované hotely. Pro aktivní hosty jsou připraveny různé sporty na vodě i na souši, místní promenáda zase nabízí mnoho restaurací s rybími pokrmy a tradiční marockou kuchyní.

Nejznámější agadirskou atrakci určitě nepřehlédnete, leží totiž na 350 metrů vysokém kopci. Trůní zde ruiny pevnosti Kasbah ze 16. století. Výstup k nim stojí za to už jen proto, že odsud budete mít výhled na pláž, přístav a celé město.

V mnoha jazycích se Marrákeš stále používá jako synonymum pro Maroko. Téměř každý slyšel o červeném městě u pohoří Atlas a spojuje si ho s obrázky z pohádek Tisíce a jedné noci. Berberská legenda praví, že při stavbě slavné mešity Koutoubia v srdci města vyteklo tolik krve, že zbarvila zemi, zdi a domy Marrákeše červenou barvou. Ve srovnání s kosmopolitní Casablancou zde pocítíte Afriku mnohem silněji.

Stará Medina hodně připomíná minulou éru, je to ideální místo pro nostalgiky a romantiky. Kolem centrálního náměstí Djemaa el-Fna se nacházejí různé hotely s orientální atmosférou. Obzvláště při západu slunce budete uchváceni oranžovo-červenou fasádou města se zasněženými vrcholky pohoří Atlas v pozadí.

Rušné trhy, krásné zahrady a velkolepé paláce z různých období nabízejí celou řadu historických a kulturních zajímavostí.

Tunisko, Maroko na FB

Agadir

22.07.2018 - 11:00

Clear skySouthwest, Light breeze, 1.7 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.1 hPa

Djerba

22.07.2018 - 10:00

Clear skyEast-southeast, Light air, 0.7 m/s34°C

0 mm srážek

Tlak: 1011.9 hPa

Hammamet

22.07.2018 - 10:00

FairSoutheast, Light breeze, 2.1 m/s29°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.2 hPa

Monastir

22.07.2018 - 10:00

FairNorth-northeast, Gentle breeze, 4.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.3 hPa

Sousse

22.07.2018 - 10:00

FairNortheast, Light breeze, 3.0 m/s29°C

0 mm srážek

Tlak: 1013.4 hPa

Předpověď počasí na yr.no.